Haberler

Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı Şehircilik Ekosistemini 3. Kez Bir Araya Getirdi!

Kamu Teknoloji Platformu tarafından 3.’sü düzenlenen “Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı” 28-29 Mart 2018 tarihlerinde Ankara BTK’da gerçekleştirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Ümit Önal, Kamu Teknoloji Platformu (KTP) Başkanı Erdem Akçıl’ın konuşmalarıyla yapılan açılış, Kamu Özel İş Birliği Modelleri ve Şehirciliğin Finansmanı oturumuyla devam etti.

“Küresel Başarı’nın Yeni Anahtarı: Şehirlerin Liderliği” teması ile gerçekleştirilen konferans dünyaca ünlü isimleri ağırladı. Dünyanın en saygın şehircilik otoritelerinden World Watch Enstitüsü Başekonomisti, ‘Dünyanın Durumu 2016: Bir Kent Sürüdürlebiir Olabilir mi? Kitabının yazarı Gary Gardner konferans için Ankara’ya geldi; kamu-özel sektör işbirliğiyle bir araya gelen ekosistem birçok projeye imza attı.

Kamu Teknoloji Platformu’nun başlatmış olduğu akıllı şehirlere dönüşüm hareketi kapsamında Türkiye’de başarılı kamu projelerinin tanıtılması, belediyelerin akıllı şehir yatırımlarını paylaşması ve dünyanın önde gelen şehirleri ile bilgi paylaşımı yapılması amaçlanmıştır.   Konferans akıllı şehir konusunda bir kez daha tüm paydaşları ve ekosistemi bir araya getirdi.

Şehirler artık insan sermayesiyle, marka değeriyle, ekonomileri ile ülkelerden daha önemli durumda. Şehirler ekonominin yeni itici gücü! Şehirler bugün günümüzün başlıca zorlukları ile mücadelede liderlik edecek heyecanlı bir pozisyonda. Bu yıl küresel rekabette şehirlerimizin pozisyonu, rekabet gücü, marka değeri ne durumda, bu sürecin ekonomiye, turizme ve yaşam kalitesine etkisi nasıl? Tüm bu süreçleri akıllı şehir ile nasıl iyileştirilebilir. Şehirlerin dönüşümünde teknolojinin rolü ile birlikte, şehir ekonomileri, kamu-özel sektör işbirliği modelleri ve şehirlerin sürdürülebilirliği konferansın ajanda başlıklarından sadece birkaçı.

Kamu Teknoloji Platformu ve İhtiyaç Haritası arasında iş birliği protokolü imzalandı.

İhtiyaç Haritası Türkiye’de kent ve mahalle temelinde ihtiyaçların vatandaş katılımı ile sistematik bir şekilde öğrenilmesi, harita tabanlı olarak toplanması ve bu ihtiyaçların gerekli kurum/kuruluş veya özel kişiler tarafından karşılanmasının kolaylaştırılması için bir sistem oluşturmayı amaçlamıştır. Organizasyonu temsilen katılan Dr. Ali Ercan Özgür ihtiyaçların karşılanması sürecinde Türkiye’nin dört bir yanından gönüllüler ile çalıştıklarını ve ihtiyaçların karşılanmasında gönüllülerin site üzerinden başvuru yapabileceğini belirtti.

2 gün süren konferans, 50’den fazla konuşmacı, 60’dan fazla belediye ve kamu kurumunun katılımı ile gerçekleşmiştir.

Kamu-özel sektör arasında önemli bir iş geliştirme köprüsü kuran etkinlikte aynı zamanda şehirlerin trafik, enerji, güvenlik, alt yapı gibi sorunlara çözüm arandı. Şehircilik finansmanı konusunda da yeni açılımların yapıldığı konferansta belediyelerin mega yatırımları için çeşitli modeller tartışıldı.

Konferansta dünyaca ünlü konuşmacılar global trendleri ve fikirleri paylaşırken aynı zamanda da kamu kurumları ve özel sektör temsilcileri de şehirlerimizin dönüşümü için birlikte en iyi fikirleri masaya yatırmıştır. Şehirlerin sermayesi olan insan kaynağı, rekabet gücü, kültür ve teknoloji gibi alanların şehirleri nasıl daha güçlü hale getirebileceği konuşuldu. Akıllı şehirler ile şehirlerin liderliği arasında bulunan bağ masaya yatırıldı. Ekonomisi ve altyapısı güçlü, teknoloji ile donatılmış daha yaşanabilir şehirler oluşturmaya, sürdürülebilir bir geleceğe katkı sunmak üzere konferans ilgili ekosistemi bir araya getirmiştir.

Belediyeler için Akıllı Şehir Avantajları

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Keçiören Belediye başkanı Mustafa Ak, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal tecrübelerini paylaştıkları konferanstan elde edilen deneyimin  yeni şehirleşme politikalarına önemli bir katkı sunacağı ön görülmekte.