Haberler

TRAFİK ÇÖZÜMÜNDE DÜNYA NEREYE GİDİYOR?

İlk kez 2013 yılında karşımıza çıkan Elon Musk’ın Hyperloop projesini yakında daha fazla duyacağız. Akıllı şehirlerde trafik probleminin çözümü yerel yönetimler için ajandanın ilk sırasında yer alıyor. Ülkemizde ise şu sıralar her ne kadar sadece İstanbul için önemli projeler-yatırımlar yapılsa da  yakın gelecekte, bir çok şehir hem yatırımlara hem de akıllı çözümlere ihtiyaç duyacak. Tabi bu durum bu konuda çözüm üreten şirketler için de önemli fırsatlar sunacak. Geleceğin ulaşım sistemlerinden biri olması beklenen Hyperloop Amerika’daki hazırlıkları çalışmaları devam ederken sürpriz bir haber geldi. Sistem aynı zamanda Hindistan’da da hayata geçirilecek.Kim bilir belki bir gün “Türkiye’nin Çılgın Projelerinden Biri Olarak ” Hyperloop’u Türkiye’de de  görebiliriz. 

Geçtiğimiz haftalarda, Elon Musk çok kritik bir hamleye daha imza atmıştı. Musk, Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti ile görüşerek, Hyperloop’tan elde edeceği deneyimi bir başka proje ile devam ettireceğini gösterdi.Trafiğin sıkıştığı bölgelerde özellikle belli merkezlere ve havalimanı gibi alanlara ulaşımı kolaylaştırması planlanan sistem, araçların yerin altına geçmesini ve buradaki tüneller vasıtası ile devam etmeleri sağlanıyor.

 

Hindistan’daki projede  Amaravati ve Vijaywada şehirleri arasında bir Hyperloop taşıma hattı kurulması planlanıyor.  Çarpıcı olan ise, proje sonunda şekilde  1 saatlik mesafe, sadece 6 dakikaya düşmüş  olacak. İlk olarak özel kaynaklarla finanse edilecek olan bu çalışma için daha sonra kamu-özel sektör ortaklığı (PPP) modeli uygulanması planlanıyor.

Mega projelerde finansal çözümler için önemli bir araç olan (PPP) modelinin kullanımı yaygınlaşacak. Hindistanda bu proje için  aynı yöntemden faydalanacak. Bu yıl üçüncü kez hayata geçireceğimiz akıllı şehirler konferansının teması da bu yönde olacak. Belediyelerimiz yapacağı makro yatırımlarda kamu-özel sektör işbirliği fırsatlarını nasıl yakalayacaklar, finans sektörü akıllı şehir uygulamaları nasıl entegre olacak, bu sorulara yanıt arayacağız!

 

 

 

 

 

 

 

kaynak:techcrunch.com