Belediyeler

Sakarya Büyükşehir Belediyesi

 

CBS VE YAZILIM ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

E-BELEDİYE UYGULAMALARI

E-Meclis: Büyükşehir Belediye Meclisimiz üyelerinin, meclis gündemine, komisyon raporlarına ve kararlarına internet ortamından kendilerine sunulan mobil cihazları kullanmak vasıtası ile erişebilmesi amacıyla geliştirilmiş bir uygulamadır. Yılda ortalama 130 bin kağıt israfının önüne geçen bu uygulama ile yaklaşık 200 ağaç kesilmekten kurtuluyor. Çağdaş ve çevreci bir belediyecilik hizmeti olarak öne çıkıyor.

Etkinlik Yönetim Sistemi (EYS): Etkinlik Kayıt Sistemi ile İlgili Daire Başkanlıklarının düzenlemiş olduğu eğitim, kurs, gezi, turnuva gibi faaliyetlere vatandaşlarımızın katılım kayıtları internet üzerinden on-line olarak gerçekleştirilmektedir.

Akıllı Ulaşım Sistemleri Uygulaması (SAKUS): Sakarya Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirerek hayata geçirdiği Sakarya Akıllı Ulaşım Sistemleri Uygulaması (SAKUS) ile belediye sınırları içerisinde hizmet veren tüm toplu taşıma araçlarının kayıtları veritabanına taşındı. Belediye otobüsleri, halk otobüsleri, ticari taksiler, dolmuş minibüsler, servis araçları vb tüm toplu taşıma araçlarının ruhsat kayıtları, hat ve güzergah bilgileri,  hareket planları gibi kayıtlar Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından SAKUS üzerinde yönetilmekte. SAKUS’un vatandaşlarımıza yönelik arayüzünde ise on-line Otobüs İzleme imkanı bulunmakta. Bilgi Teknolojileri’ne yönelik yatırımları tüm hızıyla sürdüren Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığımız, vatandaşlarımızın yaşadığımız çağın teknolojilerinden etkin bir şekilde faydalanarak hayatını çok daha kolaylaştırma adına SAKUS’u halkımızın kullanımına sunmuştur. Akıllı Ulaşım Hizmetleri’ne yönelik daha önce hayata geçirdiğimiz elektronik bilet uygulamasından sonra, e-belediyecilik alanında Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirerek SAKUS uygulamamızı hayata geçirerek vatandaşlarımız internet ortamında belediyemiz otobüslerinin anlık olarak konumlarına ve güzergâh bilgilerine ulaşabilmeleri sağlanmıştır. Otobüs güzergâhlarının harita üzerinde görüntülenebileceği uygulamaya Mobil cihazlar ve akıllı telefonlardan da erişim imkânı bulunmaktadır. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak San Francisco, Londra, Helsinki gibi dünya uygulamalarından sonra ilimizde e-Belediyecilik alanındaki bu uygulamamız Türkiye’de ilk olarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.

sakus-uygulamasi

Sakus Uygulaması

Ulaşım Daire Başkanlığı ile koordineli olarak yürütmekte olduğumuz çalışmalar neticesinde yakın zamanda SAKUS Versiyon 2 devre alınacak ve uygulamaya yeni özellikler kazandırılacaktır. Örneğin Tüm Durakların hatlar ile ilişkilendirilmesi neticesinde vatandaşlar herhangi bir durak üzerinden geçen tüm otobüsleri görebilecek, ayrıca otobüsün durağa ne kadar süre sonra geleceği SAKUS uygulamasından görebilecek.

e-belediye uygulamaları: 2015 yılı ortasında Büyükşehir Belediyemizin tüm on-line hizmetlerini yeni arayüzü ile http://ebelediye.sakarya.bel.tr web adresinde topladı. Uygulama ile vatandaşlar internet ortamından olarak talep ve şikayetlerini Belediyemiz Çözüm Masasına ulaştırabilmekte, vergi mükellefi olan şahıs ve kurumlar sicil, borç, tahakkuk ve tahsilat bilgilerini sorgulayabilmekte, beyan bilgisi verebilmekte, kuruma vermiş olduğu herhangi bir dilekçenin sın durumunu sorgulayabilmekte, kredi kartı ile anında borç ödeme yapabilmekte, ayrıca meclis ve encümen kararlarına da ulaşabilmekte. Bunların dışında sunulan diğer hizmetler ise; Web TV, Hizmet Rehberi, Günlük vefat edenler cenazelerin kaldırılacağı camii konumu ile birlikte, Otobüs Saatleri, Tıp Merkezi Tahlil Sonuçları, İl Geneli Nöbetçi Eczaneler, Dilekçe Takibi, Büyükşehir Yayınları, İhale Duyuruları, Bilgi Edinme v.b.

istek-sikayet-formu

İstek Şikayet Formu

 

nobetci-eczaneler

Nöbetçi Eczaneler

Mezarlık Bilgi Sistemi(MEBİS): Proje Kapsamında Büyükşehir Belediyemiz Hizmet Alanı içerisinde bulunan Emirdağ Mezarlığı, Emir Sultan Mezarlığı ve Yeni Örnek Aile Mezarlığında bulunan parseller oracle veritabanına taşındı. Mezarlıklar üzerinde bulunan parseller ve parsellerde bulunan mezarların çizimleri, mezarlar üzerinde bulunan defin bilgilerini de kapsayacak şekilde sayısal olarak belediyemiz coğrafi bilgi sistemi veritabanına kayıt edildi. Emir Sultan mezarlığına konumlandırılmış olan kiosk kullanılarak, definlerin mezarlıklar üzerinde bulunan konumu harita üzerinde çıktı olarak görüntülenmekte, yakınlarının mezar yerlerini binlerce parsel üzerinde kolaylıkla bulması sağlanmıştır. İlgili kayıtlara http://sacobis.sakarya.bel.tr/mbs internet sayfası üzerinde de erişilebilir.

bugun-vefat-edenler

  • Yeni Resmi Web Sitesi (www.sakarya.bel.tr): Yenilenen teknolojisi ve yeni yüzüyle web sitemiz, 2015 yılı başı itibari ile hizmet vermeye başlamıştır.

yeni-resmi-euweb-sitesi

Sakarya.bel.tr genel görünümü
  • Mobil Belediye Uygulaması (SBB MOBİL): Mobil Belediyecilik Uygulamaları içerisinde Sakarya Büyükşehir Belediyemizde yer alacak, tamamı servis odaklı mimari üzerine kurulu, yönetimi, şık tasarımı ve kullanım kolaylığı ile vatandaşlarımızın kullanımına sunulmuştur.

 

  • E-BİLET SATIŞ PORTALI (ebilet.sakarya.bel.tr): Şehrimizde düzenlenen her türlü sosyal ve kültürel faaliyetlerin bilet satışlarının internet üzerinden yapılabildiği web sayfasını hayata geçirdik.

 

  • SAYPORT (www.sakarya.com.tr): Sakarya ile ilgili aradığınız herşey burada söyleminden yola çıkarak hazırladığımız SAYPORT (www.sakarya.com.tr) şehir portalıyla vatandaşlarımızın tek bir portal üzerinden şehrimizle ilgili her türlü bilgiye hızlı olarak ulaşmasını hedeflendi. Hizmete sunulmuş olan şehir portalımızın içeriğinde;

– Şehir Rehberi
– Sakarya’da hafta sonu
– Yürüyüş parkurları
– Etkinlik takvimi
– Şehir haberleri
– Afet anında kullanılacak; acil durum kullanım alanları, çadırkent alanları ve vatandaş toplanma yerleri
– e-belediye uygulamaları
– SAKUS ve otobüs saatleri
– Nöbetçi eczaneler
– Foto galeri
– 360 derece panoramik görüntüler bulunmakta…

sayport

Sayport

WEB TV: http://webtv.sakarya.bel.tr” üzerinden aylık ortalama 5.000 video gösterimi ile halkımıza belediyemiz ve hizmetlerimiz ile ilgili videolara erişim imkanı sunduğumuz platform. Platformdan belediye meclis toplantılarımız ayrıca, Saski Genel Kurul Toplantıları ve ihalelerimiz web sitemiz üzerinden canlı olarak yayınlanmaktadır.