Haberler

Büyükşehir’den başkentlilere ‘Çiğ Süt’ satışı

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ankaralılara daha kaliteli, sağlıklı ve güvenilir çiğ süt sağlamak amacıyla kurduğu ‘Çiğ Süt Satış Noktaları’ (Sütmatik), Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından törenle açıldı.      

Küresel iklim değişikliği ve artan taleplerden en fazla etkilen sektör tarımdır. Bu değişimler kaynaklı muhtemel tehditlere karşı verimlilik ve akıllı teknoloji kullanımı gün geçtikçe zorunluluk haline gelmektedir. Geleceğin kurtuluş reçetesi olarak görülen akıllı tarım uygulamaları kapsamında Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankaralılara daha kaliteli, sağlıklı ve güvenilir çiğ süt sağlamak amacıyla ‘Çiğ Süt Satış Noktaları’ (Sütmatik) kurmuştur.

OR-AN Panora AVM karşısında kurulan BEL-SO “Çiğ Süt Satış Noktasının açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Bugün Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak, yine bir ilke imza atıyoruz. Halkımıza sağlıklı, ari sütün direkt olarak ulaştırılması için Ankara’nın değişik noktalarında Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanlığı ile BEL-SO’nun işbirliğiyle süt satışına başlıyoruz” dedi. Başkan Gökçek, vatandaşların özellikle taze süt aradığını ve artık bu noktalarda bulabileceğini belirterek, “Satışa sunulan süt, son derece kaliteli ve en fazla 24 saatlik olacak. Yani vatandaşımız taze sütü burada bulacak” diye konuştu. Gökçek, şöyle devam etti: “Türkiye’nin en pahalı sütünü alıyoruz ama en ucuzunu da satıyoruz. 2 liradan alıp, 2,5 liraya satıyoruz. Oysa üreticiden alınan genel manada hizmetin bedeli 130 kuruş. Dolayısıyla üreticiye yüzde 50’den daha fazla imkan temin etmiş oluyoruz. Aracıyı aradan çıkartmış oluyoruz. Ankara’da şu anda 13 noktamız var ve bunların sayılarını gün geçtikçe çoğaltacağız. Ben hayırlı, uğurlu olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyoruz. Bu konuda bizimle işbirliği yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na, özellikle teşekkürlerimizi, şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

‘Diğer Belediyelere Örnek Olmasını Diliyorum’

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de konuşmasında, bugün üreticiler açısından önemli bir aktiviteyi gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, “Öncelikle Ankara Büyükşehir Belediyemize çok teşekkür ediyorum” dedi. Açılışı yapılan hizmetin, çiğ sütün tüketiciye sağlıklı yollardan ulaşması olduğunu bildiren Bakan Çelik, şöyle konuştu:
“Biliyorsunuz çok yakın zamanda biz düzenleme yaptık ve bu düzenlemenin sonucunda, aslında belli çevreler tarafından da kıyamet koparıldı.  ‘Ayşe teyzenin sütüne dokunuluyor, Ayşe teyzenin sütü satılmayacak. Sokak sütü dolayısıyla, köyden gelen süte engel konuyor’ gibi… Referandum öncesi anlamsız anlamsız manşetler, anlamsız değerlendirmeler yapıldı. Gördüğünüz gibi bugün amacımız, bu yaptığımız düzenleme çerçevesinde vatandaşımıza en güvenilir elden, en güvenilir noktalardan, en sağlıklı bir şekilde çiğ sütü ulaştırmaktır. Ankara Büyükşehir Belediyesi gibi Türkiye’de tüm belediyelerin, çiğ sütün vatandaşa ulaştırılması konusunda kolları sıvamasını istiyoruz.”

Ankara Büyükşehir Belediyesi, BELSO aracılığıyla kurduğu “Sütmatik”lerle, çiğ süt satacak. Taze sıkılmış meyve suyu satışı yapan BELSO, şimdi de aynı özel araçlarla, Ankara’nın çeşitli noktalarında uygun fiyatlı çiğ süt satışı yapacak.

Araçlara yerleştirilecek otomatlar, sütün 4 derecelik ısısını muhafaza edecek. Böylelikle, çiğ süt satışı, hem tüketiciye hem de üreticiye süt tüketimi imkanı sağlayacak.

İlk sütmatiğin açılışını, yarın Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Güvenpark’taki Belso aracı önünde yapacak. Ankara’da 2011 yılında başlatılan meyve suyu kampanyasıyla “Türkiye’de en çok taze sıkılmış meyve suyu tüketen il” unvanını kazan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de sağlıklı çiğ süt tüketimini artırmak için BELSO ile ortaklaşa gerçekleştirilen proje kapsamında, özel araçlara yerleştirilen süt otomatlarıyla, kaliteli, hijyenik ve sağlıklı süt satışı gerçekleştirecek. Bu sayede Başkentliler, güvenilir ve içinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan sağlıklı süt içecek.

-ÇİĞ SÜT, 24 SAAT İÇİNDE TÜKETİCİYE ULAŞACAK
Tüketime hazır çiğ süt, bu şekilde sağımdan itibaren 24 saat içinde tüketicisine ulaştırılacak. Tüketici, otomatlara attığı parayla, kendi kabına süt doldurabilecek. Otomatlara süt sağlayacak üreticiler de büyük titizlikle seçilecek.
Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Dairesi Başkanı Özgür Güven, Türkiye’de ilk toplu süt otomatı satın alan kurum olduklarını belirterek şunları söyledi:
“Sütte fiyat istikrarsızlığı var. Tüketici yüksek fiyata alıyor, yetiştirici ise sanayiye sütünü çok düşük ücrete satıyor. Bizim hedefimiz, hem tüketiciyi hem de yetiştiriciyi koruma altına almak. Üretici adına çiğ sütün satışını destekliyoruz. Bu uygulama sayesinde hastalıktan arınmış işletme sayısı artacak. Çünkü çiğ süt satıp daha fazla kazanmak isteyen yetiştiriciler, hastalıktan ari işletme olmak isteyecek.
İşte bu noktada Ankara Büyükşehir Belediyesi, işletmelere tarım danışmanlığı hizmeti verecek. Tüketici adına ise sağlıklı sütün halka ulaşması için bir nevi seferberlik başlatıyoruz. Belediyenin süt otomatları, sağlıklı süt garantisi altında olacak. Sütler hastalıktan ari işletmelerden alınacak, her gün analiz edilecek ve 24 saat içinde tüketimi sağlanacak. Türkiye’de süt tüketiminde İstanbul birinci, Ankara ise yetiştiricilerin ve süt üreticilerinin merkezi olmasına rağmen ikinci sırada. Ankara’nın başlattığı bu uygulama sayesinde taze sıkılmış meyve suyundan sonra, sütte de kısa sürede liderliği alacağız.”

-OTOMATLAR 24 SAAT GEÇTİĞİNDE ALARM VERECEK
Otomatlar, sütün soğuk zincir bozulmadan hijyenik koşullarda tüketiciye ulaştırılması hedefi doğrultusunda çalışıyor. Ortam sıcaklığı ne olursa olsun, otomatlar sayesinde süt, ayarlanan ısıda (4 -C) tutuluyor. Sütün sıcaklığının belirlenen değerin üzerine çıkması durumunda, otomat süt vermiyor. Otomatlar her gün dezenfekte ediliyor. İçerdiği süt, 24 saati, yani yasal kullanım süresini geçtiğinde makine alarm veriyor. Belirlenen süt fiyatına göre atılan para tutarına karşılık gelen miktarda süt veriyor. BELSO’dan boş şişe satın alınabileceği gibi, vatandaşlar kendilerine ait süt kabını hazneye yerleştirerek, sütünü istediği miktarda alabilecek. Otomatlar, atılan para kadar süt verecek.