Belediyeler

Antalya Büyükşehir Belediyesi

 AKILLI ŞEHİR ÇALIŞMALARI

Mevcut Çalışmalarımız

Birçok alanda ilkleri başardığımız gibi teknolojik yatırımlarla birlikte, Antalya’mıza yakışır Akıllı Kent çözümlerini de sunuyoruz. Akıllı Kent projeleri etaplar halinde uygulamaya alınmış olup, vatandaşlarımızın hizmetine peyder pey sunulmaktadır.

antalya

İlk etapda Akıllı Teknoloji, Akıllı Sağlık başlıklarında, çalışmalarımızı tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.

Takip eden etaplarda Akıllı Ulaşım, Akıllı Güvenlik, Akıllı Turizm, Akıllı Çevre, Akıllı Enerji başlıkları altında çalışmalarımızı tamamlayarak, Akıllı Kent Platformu üzerinden vatandaşlarımızın hizmetine sunulacaktır.
2015 yılı içerisinde tamamladığımız ilk etap ile Sarısu Plajı, Sarısu Kadınlar Plajı, Konyaaltı Plajı, Yavuz Özcan Parkı, Cumhuriyet Meydanı, Kale Kapısı, Kapalı Yol ve Karaalioğlu parkı olmak üzere şehrimizin 8 lokasyonunda ücretsiz wifi hizmeti ile vatandaşlarımıza sunduğumuz hizmetlere mekan bağımsız erişim imkanı sağlanmıştır.

antalya2

İlk etapda gerçekleşen bir diğer hizmetimiz ise Akıllı Sağlık uygulamalarıdır. Bu uygulamalar Kronik Hasta Takibi ve Panik Butonu hizmeti başlığında gerçekleşmiştir.
Vatandaşlarımıza dağıtılan Panik Butonu ile acil durumlarda butonuna basarak hem ambulans çağırma hem de yakınlarına haber verilme kolaylığı sağlanmıştır.
Kronik Hasta Takibi ile de kronik hastaların şeker, tansiyon ve nabız değerlerinin ölçülerek merkezi olarak takip edilmesi sağlanmaktadır. Ölçülen değerler, bluetooth teknolojisi ile akıllı telefon üzerinde çalışan uygulamaya, buradan da internet ağı üzerinden değerlendirilmek üzere merkeze aktarmaktadır. Merkezde bulunan sağlık personeli hastayı takip etmekte ve gerekmesi durumunda hastayla iletişime geçerek durumu değerlendirebilmektedir.
Gerçekleştirilen bir diğer hizmetimiz ise Şehir Bilgi Kiosklarıdır. Vatandaşlarımızın ve şehrimize gelen yerli ve yabancı turistlerin kullanımına sunulan bu cihazlar, şehrimize ait bilgileri bu ekran görüntüleyebilme olanağı sağlamıştır.
KİOSK’lar, vatandaşlarımızın kurumsal hizmetlerimize erişmesini, kurumsal internet sitesine bağlanarak bilgilenmelerinin sağlanmasını ve e-belediye gibi sorgulama işlemlerini hizmet binamıza gelmeden yapabilmeleri amacıyla belediyemiz ile vatandaşımız arasında köprü oluşturmaktadır. Şehir merkezinin yoğun hareketliliğinin olduğu noktalara örneğin hizmet binamıza, şehirlerarası otobüs terminaline, havalimanı iç ve dış hatlar terminallerine KİOSK’ lar yerleştirilerek hizmetlerimize erişim kolaylaştırılmıştır.

antalya3

Belediyemiz, işlem aşamalarını kolaylaştırmak ve vatandaşların belediyeye gelerek zaman harcamalarını önlemek adına uygulamaya koyduğu KİOSK’ lar, her geçen gün yoğun ilgi görmeye devam ediyor.
Antalya ilimize kazandırılan projeler, etkinlik ve faaliyetler KİOSK cihazlarına yüklenen videolar sayesinde tanıtımları yapılmaktadır. KİOSK yönetim paneli yazılımı ile internet üzerinden KİOSK cihazlarının uzaktan yönetimi yapılabilmektedir. Bilgi işlem Dairesi Başkanlığı personeli tarafından geliştirilen bu yazılım sayesinde başka bir programa ihtiyaç duyulmadan KİOSK yazılım güncellemeleri, dosya transfer işlemleri ve cihazın durumu kontrol edilerek varsa sorunları çözümlenmektedir.

antalya4

Akıllı Kent uygulamalarının hayata geçirilmesinde kurulacak sistemlerin temel altyapısını oluşturacak olan Coğrafi Bilgi Sistemleri tabanlı Kent Bilgi Sistemi oluşturulmasına yönelik çalışmalarımız devam etmekte olup, yakın zamanda bu sistemleri vatandaşlarımızın hizmetine sunmuş olacağız.
Belediyemizce Antalya tarımına destek amacıyla tarımsal sulamada önemli bir gider kalemi olan enerji bedelinin karşılanması amaçlanmıştır.
Bu amaçla toplam 2.040 MW kurulu güce sahip 4 Adet Güneş Enerji Santral projesi planlamıştır.
Projeler için Batı Akdeniz Kalkınma Ajansından mali destek sağlanacaktır. Belirlenen projelerin 2016 yılı içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir.
Projelerin tamamlanması için yaklaşık olarak 8.757.000 TL harcama yapılacak ve yıllık yaklaşık 2.754.000 kwh elektrik enerjisi Antalya çiftçisinin kullanımına sunulacaktır.

antalya5

Türkiye’de ilk kez güneşten enerji elde etmek suretiyle sulama kooperatif ve birliklerinin elektrik maliyetlerini sıfırlayarak örnek çevreci bir projeyi daha hayata geçiriyoruz.

Döşemealtı’nda mülkiyeti belediyemize ait 33bin metrekarelik alanda 4 etap halinde 2.00 mw kurulu güce sahip güneş enerji santrali kuruyoruz. Proje tamamlanıp enerji üretimine başlayınca isteyen sulama kooperatifi ve birliklerinin enerji maliyetini sıfırlayacağız. Tarımsal sulamayı çiftimizin üzerinde yük olmaktan kurtaracağız.

antalya6

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığına bağlı Özel Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi bünyesinde özel gereksinimli bireylerin yararlandığı İNTERAKTİF ÖZEL EĞİTİM yazılımı kullanılmaktadır. Bu yazılım 100.000’ln üzerinde “etkileşimli eğitim ekrandan” oluşan ve 360 adet oyun içeren, Türkiye’nin ilk gerçek “Etkileşimli ve Akıllı” yazılımdır. Spesifik olarak “Özel Eğitim” kazanımları için hazırlanmıştır. Bu doğrultuda;

antalya7

•Dil Konuşma ve Alternatif iletişim Becerilerini,
•Bilişsel Becerilerini,
•Okuma – Yazma Becerilerini,
• Matematik Becerilerini
en iyi şekilde geliştirmelerini sağlamak amacıyla, özel gereksinimli bireylerimize hizmet verilmektedir.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığına bağlı Görme Engelliler Sesli Kütüphanesi, görme engellilerin önündeki en büyük engel olarak kabul edilen okuma güçlüğü ve bilgiye erişim yönündeki bariyerleri kaldırma amacıyla hayata geçirilmiştir.
Görme engelli vatandaşlarımızın bilgisayar kullanmasını ve Braille Alfabesi (görmeyenlerin okumak ve yazmak İçin kullandıkları noktalardan oluşan kabartma yazı sistemi) ile çalışma yapmasını sağlayacak birçok teknoloji Görme Engelliler Sesli Kütüphanesi’nde mevcuttur.
Görme Engelliler Kütüphanesinden Faydalanan Görme Engelli Birey;
-Kimseye muhtaç olmadan bilgisayar ortamındaki yazılı materyalleri okuyabilir ve kendisi yeni belgeler oluşturabilir.
İnternet aracılığı ile kimseye ihtiyacı olmadan günlük gazetelerini okuyabilir, araştırma yapabilir, e-posta gönderip alabilir.
İstediği belgeyi Braille Alfabe (kabartma yazı) olarak çıktısını alabilir.
Merkezimizde Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Eğitim Merkezi (GETEM)’e alt e-kütüphaneye üyeliği yapılmakta, roman, araştırma kitapları, çocuk kitapları v.b. birçok kitap türünü sesli olarak merkezimizden veya evinden internete giriş yaparak kitap dinleyebilmektedir.
İstediği metni sesli dinleyebilir, dilerse CD veya taşınabilir belleğe aktarıp kendisinde kalmasını sağlayabilir.
160 Braille Alfabe (kabartma yazı)’sinden oluşan eseri okuyabilirler.

Hazırlanan Çalışmalarımız;

1. İlk etapta yapmış olduğumuz 8 lokasyondaki ücretsiz wifi hizmetine eklemeler yaparak 19 ilçe merkezlerimiz dahil olmak üzere ek olarak 30 lokasyonda daha ücretsiz wifi hizmeti verilmesine yönelik çalışmalarımızı yapmış bulunmaktayız.
2. İlk etapta kurulan 5 adet Şehir Bilgi Kiosklarına 20 adet daha ekleme yapılmasına yönelik çalışmalarımızı yapmış bulunmaktayız.
3. Antalya Kent Merkezinde 1 lokasyonda Akıllı Aydınlatma Sistemi kurulması yönünde çalışmalarımızı yapmış bulunmaktayız.
Akıllı aydınlatma sistemleri ile sağlanacak fonksiyonlar ise;
Arızalı lambaların konumlarının merkezden izlenmesi
Saat bazlı lambaları açma/kapama/kısma
Lambaların kalan ömrünün takibi
Gün ışığı bazlı açma/kapama/kısma
Hareket algılayıcısı ile açma/kapama/kısma

antalya8

4. Antalya Kent Merkezinde 1 lokasyonda Akıllı Sulama Sistemi kurulması yönünde çalışmalarımızı yapmış bulunmaktayız.

Akıllı sulama sistemleri ile sağlanacak fonksiyonlar ise;

Hava durumu tahmini ve toprağın güncel nem durumu doğrultusunda sulama zaman planı oluşturulması
Sulama sistemlerinin merkezden yönetimi sağlanması
Manuel olarak da sulama planı girişi yapılabilmesi
Kullanılan su miktarı kayıt altına alınması ve raporlanabilmesi
İlgili algılayıcı konulması durumunda zirai hastalık ve don uyarısı oluşturulabilmesi

antalya9

5. Antalya için akıllı kent sistemi kapsamında; merkezi Şehir Yönetim Platformunun hizmete alınması yönünde çalışmalarımızı yapmış bulunmaktayız. Şehir Yönetim Platformu sayesinde, akıllı ürünlerin birbirleri ile daha entegre ve akıllı çalışabilmesi, merkezi bir platform üzerinden izlenebilmesi ve yönetilebilmesi hedeflenmektedir.

antalya10

6. Antalya Trafik Kontrol Merkezi (ATKOM) kurulmasına yönelik çalışmalarımızı yapmış bulunmaktayız.
Antalya Trafik Kontrol Merkezi ile;

Trafiği bir bütün olarak planlanması ve yönetilmesi,
Kavşakların; sabit sinyalizasyon sistemi ile değil anlık trafik yoğunluklarına göre yönetilmesi,
Trafik akışının gerçek zamanlı izlenmesi ve olağandışı durumlarda anlık müdahale edilebilmesi,
İl merkezindeki ve ilçelerimizdeki trafik sistemlerini tek noktadan kontrol edilip yönetilmesi,
İtfaiye, ambulans vb. araçlar için öncelikli geçiş sisteminin kurulması,
Toplu taşım öncelikli sinyalizasyon planlanmasının yapılması,
Sinyalizasyon sisteminde oluşabilecek aksaklıklara ve arızalara daha hızlı müdahale edilmesi,
Trafik kazaları ve yol çalışmalarından oluşan trafik sıkışıklıklarına alternatif çözümlerin üretilmesi ve hızlı bir şekilde uygulanması,
Ulaşım planlaması için; net kavşak sayımlarının alınabilmesi,
Trafik akış ve yoğunluklarının vatandaş tarafından da izlenebilmesi sağlanacaktır.

antalya11

7. Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) kurulmasına yönelik çalışmalarımızı yapmış bulunmaktayız.
Antalya ilimizde uygulayacağımız Trafik Elektronik Denetleme Sistemi, temelde 4 ana bileşenden oluşacaktır.

antalya16 antalya17

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BİLGİ İŞLEM DAİRESİ BAŞKANLIĞI