Akıllı Yaşam


AkilliYasamToplumun sağlık, beslenme, barınma, eğitim gibi temel ihtiyaçlarına dokunarak yaşam kalitesini arttırmayı hedefleyen uygulamalar bütününe akıllı yaşam diyoruz. Aşağıdaki tabloda yer alan Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri akıllı yaşama yönelik gereksinimleri de ortaya koymaktadır.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri*Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi iklim değişikliğine küresel bir yanıt verme konusunda temel uluslararası, hükümetler arası platformdur.

Deloitte Akıllı Şehirler- Bir Deloitte Bakış Açısı Sürüm 1.0 “Teknolojideki Hızlı İlerlemeler Ekonomimizi ve Toplumu Nasıl Yeniden Şekillendiriyor?” raporuna göre:

Akıllı Sağlık Uygulamaları

Kendi kendini ölçme–Giyilebilir ve mobil cihazlara eklenmiş sensör teknolojisinde inovasyon kendi kendini takibi olanaklı hale getirir. Kişiler fiziksel durumları hakkında kendi verilerini oluşturabilirler. Bu «kendi kendini ölçme» eğilimini mümkün kılar ve kişiler kendi haklarında dört amaçla veri toplamaya başlarlar: kendilerini keşfetmek, kendilerini gözlemlemek, kendilerini fark etmek ve kendilerini iyileştirmek. Bu eğilim kişilerin sağlıklı olmak ve sağlığı korumak süreçlerine daha aktif katılmalarını sağlar. Giderek artan şekilde «sağlık hizmetleri» sadece hastalıkları iyileştirmekten ziyade sağlıklı olmayı sürdürmeye odaklanmaktadır.

Hastaların güçlendirilmesi–Hastalıklar ve tedavileri hakkında bilgiler internette kolayca erişilebilir hale gelmekte, böylece hastalar kendi hastalıkları hakkında uzmanlaşabilmektedir. Hastalar sağlık hizmeti kuruluşları tarafından tutulan kendi elektronik sağlık kayıtlarına çevrim içi olarak erişebilmektedir. Bunun sonucunda, bir grup hasta sağlık hizmeti sürecinde kontrolü elinde tutmak isteyecektir. Diğer taraftan ise tüm bu bilgi ve seçeneklerle başa çıkamayan bir hasta grubu oluşacaktır ki bu durumda «kişisel sağlık organizatörü» gibi yeni rollerin ortaya çıkmasına gereksinim duyulacaktır.

Tedavilerin «büyük veriler» üzerinden kişiselleştirilmesi–DNA dizilimi gibi tıp teknolojisi yenilikleri fiyat-performans oranında çok ciddi iyileşmelere neden olmaktadır. Sonuç olarak bu teknikler daha sık uygulanmaya başlanacaktır. Diğerleri tıbbi görüntüleme ve analiz teknikleriyle birleştirildiğinde çok yüksek miktarlarda hasta verileri elde edilmektedir. İleri analitik yöntemler bu «büyük verilere» uygulanacak ve her bir hasta için kişiye özel tedavi planı saptanacaktır.

Yapay zekâ doktorlara destek olmaktadır–Hasta verilerinin ve bilimsel verilerin hacmi teknoloji yardımı olmadan kimsenin anlayamayacağı ve işleyemeyeceği bir düzeye gelmektedir. Giderek artan şekilde yapay zekâ ve bilişsel bilgi işlem, doktorun doğru teşhisi koyması ve en etkili tedaviyi belirlemesi için tıbbi verileri yorumlamasında destek sağlamaktadır. Geleneksel olmayan aktörler bu sistemlere erişim sağladığı zaman mevcut ekosistem oyun değiştirici etki altına girecektir.

Kurumlardan ağlara  (sağlık hizmetlerinde ayrıştırma)–Geçmişte sağlık hizmetlerini etkin şekilde sunabilmek için büyük kurumlara ihtiyaç vardı. Yeni teknolojiler ise sağlık hizmetlerinin özel alanlarının «ayrıştırılmasına» olanak tanımaktadır. Giderek artan şekilde, büyük kurumlar tarafından sağlanan sağlık hizmetlerinin yerini daha küçük aktörlerin oluşturduğu ağların verdiği sağlık hizmetleri almaktadır. Bu durum hizmetin verildiği mekânı da etkileyecek ve merkezileşmeden çok daha fazla uzaklaştıracaktır.

3D yazdırma–3D yazıcıların kullanılması tamamen kişiselleştirmeyi olanaklı kılacağı için protez ve implant kullanılan türde sağlık hizmetlerinde oyun değiştirici etki yapacaktır. Ayrıca 3D yazdırma cerrahların bir hastanın gerçeğe yakın modeli üzerinde komplikasyon işlemi uygulamasına olanak tanır.

Yaşlılara Özel Hizmetler:

Singapur’da yaşlılara ve engellilere dağıtılan özel kartlar sayesinde, onlar karşıdan karşıya geçerken trafik ışıkları daha uzun süre yanmaktadır.

yaşlılar tablet

-Güney Kore’nin başkenti Seul’de yaşlılar ve engellilere ikinci el akıllı telefon ve tabletler dağıtılmaktadır. Bunlar üzerindeki uygulamalarla yaşlı ve engellilerin sağlığı düzenli olarak kontrol edilmektedir.

-Çin’in Sincan kentinde evlerin tümüne “panik butonları” yerleştirilmektedir. Yaşlılar, engelliler ve hastalar bu düğmeye bastığında kısa sürede yardım alabilmektedir.

Akıllı Turizm Uygulamaları

Kalabalık yönetimi–Kentteki büyük etkinlikler yüz binlerce insanı sınırlı bir coğrafi alanda toplayabilir. Yenilikçi teknoloji kullanılarak kalabalığın davranışlarının genel bir görünümü elde edilebilir ve en etkili kalabalık yönetimi tedbirleri için önerilerde bulunmak için kullanılabilir. Bu verileri sağlayacak teknolojiler tekil mobil cihazları takip eden WiFi sensörlerinin, insanları otomatik olarak sayan kameraların, sosyal medyanın ve GPS izleyicilerinin bir bileşkesidir. İleri analitik bir bölgedeki kişi sayısının bir saat önceden tahmin edilmesi için kullanılır.

İç mekân navigasyonu–Pek çok yolcu uçuş aktarması yaparken endişelenirler. Schiphol havalimanı ortak alanlarda 2.000 adeti Beacon tesis etmiştir. Bu altyapıyı kullanan hizmetlerden birisi de KLM’nin «kapıdan kapıya navigasyon» uygulamasıdır. Varışla birlikte uygulama hava limanında çıkış kapısına olan yolu ve kapıya yürümek için gereken zamanı içeren bir haritayı gösterir.

Akıllı telefon müze rehberi–Doğru konum bilgileri edinmek için iBeacon ile kombine edilmiş mobil uygulamalar müze ziyaretçilerinin sanat eserleri hakkında ek bilgileri kendi akıllı telefonlarında ve kendi dillerinde edinmelerini sağlar. Ayrıca bu akıllı uygulamalar müzeye ziyaretçilerin müze genelindeki hareketliliğe ve belli sanat eserlerine gösterdikleri ilgi konusunda da bilgi sağlayabilir. Daha sonra bu bilgiler gelecekteki ziyaretçilerin memnuniyet düzeyini arttırmak için kullanılabilir.

Bağımsız robot rehberler–Robotikteki makine görüşü ve sosyal kapasiteler gibi inovasyonlar bağımsız robottur rehberlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu robotlar kişilere veya gruplara yaklaşmakta, sorularını yanıtlamakta ve çevreyi gezdirmektedirler. Robot rehberlerin ilk örneği İspanya’daki bir sit alanında, 2015 yılında test edilen FROG (Fun Robotic Outdoor Guide–Eğlenceli Robotik Dış Mekan Rehberi) olmuştur. Bu rehberler daha fazla geliştirildikçe turistik yerlerde daha fazla kullanıma gireceklerdir.

Airbnb/Uber–Airbnb ve Uber otel konaklaması ve taksi yolculukları alanında pazarlarında oyun değiştirici etkide bulunmuşlardır. Her ikisi de arz ve talebi daha önceleri olası olmayan şekilde buluşturan, tamamen demir başsız dijital platformlardır. Demir başsız nitelikleri sayesinde Airbnb ve Uber kısa sürede büyümeyi başarmıştır. 2015 yılı içinde yalnızca Amsterdam’da airbnb aracılığıyla 11.000’den fazla otel odası rezervasyona sunulmuştur. Karşılaştırırsak, Hollanda’daki en büyük otel zincirinin toplam 8.400 odası bulunmaktadır. Temmuz 2015’te Hollanda hükümeti bu paylaşım ekonomisi girişimlerine ilişkin yasaların ve yönetmeliklerin inovasyonun teşvik edilmesini ve aynı zamanda kamu yararının korunmasını ve kiralık evlerden gelen gürültüler gibi şikayetlerin önlenmesi için modernize edileceğini duyurmuştur.

Akıllı Evler

Evler elektronik cihazlarla yönetilmektedir–Akıllı evler akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar gibi elektronik cihazlara bağlıdır. Lambalar, ısıtma, televizyon, kahve makinesi ve diğer gündelik araçlar elektronik cihaz yardımıyla kullanılabilir.

Ev aletlerinin kontrolü–Durumunu izlemek amacıyla ev aletleri sensörlerle donatılmıştır. Eğer ev aletinin bakıma veya tekrar doluma ihtiyacı varsa veya gerektiği gibi çalışmıyorsa ev sahibinin akıllı telefonuna bir mesaj gönderilir ve böylece bozukluktan haberdar edilmesi sağlanır.

best home automation for amazon echo

Güvenlik–Ev izleme ve güvenlik uygulamaları akıllı telefon veya tablet kullanılarak dünyanın her yerinden izlenebilir ve kontrol edilebilir. Örneğin araç yoluna giren kişi bildirilebilir, ev içi güvenlik kayıtları ve sistemin ev sahibini tanıması sayesinde ev sahibinin kapıda kalması önlenebilir.

Akıllı geri bildirim– ‘Ev otomasyonu’ makineleri ev sahiplerine akıllı bilgiler verebilir ve ev sahiplerinin rutin alışkanlıklarını izleyerek geri bildirim sunabilir. Örneğin akıllı bir evin buzdolabı içindekileri kaydedebilir, menü önerebilir, sağlıklı alternatifler sunabilir ve biten yiyecekler için sipariş verebilir.

Enerji kullanımını dolulukla eşleştirin–Akıllı evler gerek doluluk, gerekse koşullar (örneğin sıcaklık, nem ve ışık) hakkında detaylı ve gerçek zamanlı veriler elde etmek için çok sayıda sensörden yararlanırlar. Bu veriler soğutma, havalandırma ve aydınlatma gibi ‘ev otomasyonu’ sistemlerinin giderlerinin düşürülmesi için kullanılır.

Peyzaj kontrolü–Peyzaj sistemi bitkiler ve ev hayvanları için en uygun ortamı ölçer ve gerekli tedbirleri alır. Sistem uygun zamanlarda ve doğru miktarlarda bitki sulaması ve/veya ev hayvanlarına mama verilmesi işlerini görür.

Sağlık takibi–Duvarlara yerleştirilen kablosuz sensör teknolojisi solunumu ve kalp atışlarını gerçek zamanlı olarak izleyebilir. Bundan evde yaşayan herkes yararlanabilirse de yaşlılar ve bebekleri uyku sırasında takibine olanak vermesi özellikle dikkat çekici bir yarar olmaktadır.