Akıllı Ulaşım

AkilliUlasim

İnsanların şehir içi, şehirler arası veya  uluslararası güvenli ve kolay  seyahat etmeleri önemlidir. Gelişmiş ülkelerde hükümetler ve yerel yönetimler, güvenli ve kolay seyahat hedeflerinin yanı sıra ulaşımın, çevresel olarak bilinçli, sürdürülebilir ve yenilikçi teknolojilerin entegrasyonu ile tasarlanması üzerine çalışmalar yürütmektedir.

AKILLI ULAŞIM ÇALIŞMALARININ HEDEFİ

  1. Güvenliğin Arttırılması,
  2. Altyapı Problemlerinin Giderilmesi,
  3. Yönetim Performansının Arttırılması,
  4. Çevreye Duyarlı Sistemlerin Geliştirilmesi,
  5. Üretkenliğin ve Ekonomik Kalkınma ve İstihdam Ortamlarının Arttırılması.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

  1. Trafik İzleme Sistemleri: Yüksek Hız Takip Sistemleri, Kırmızı Işık İhlalinin Tespiti, Otobüs Hattı Kontrolü, Bilet Gişesi Kontrol Sistemleri, Çift Saru Çizgi İhlali Kontrolü, Dönme Yasağı Kameraları, Birleşik Sistemler, Trafik Yoğunluğu Takibi, Çalıntı Araç Takibi, Güvenlik Uygulamaları, Otomatik Plaka Tanıma-Okuma)
  2. Gelişmiş Yolcu Bilgilendirme Sistemleri: Sürücülere gerçek zamanlı bilgi sağlanması; transit yollar, navigasyon bilgileri, tıkanıklık, kaza, hava, sis ve don durumu bilgileri gibi.
  3. Fiyatlandırma Sistemleri: Elektronik Ödeme Sistemleri, Tıkanıklığa Dayalı Fiyatlandırma, Ücretsiz Ekspres Hatlar, Katedilen Araç Miline bağlı Ücretlendirme Sistemleri
  4. Gelişmiş Ulaşım Yönetim Sistemleri: Akıllı Kavşak, Akıllı Durak, Dinamik Hız Yönetimi, Ulaşım Rotası Optimizasyonu
  5. Gelişmiş Toplu Taşıma Sistemleri: Vatandaşın otobüslerin varış saati, doluluğu, gideceği güzergahta gecikme olup olmayacağı hakkında gerçek zamanlı bilgilendirilebilmeleri

Deloitte Akıllı Şehirler- Bir Deloitte Bakış Açısı Sürüm 1.0 “Teknolojideki Hızlı İlerlemeler Ekonomimizi ve Toplumu Nasıl Yeniden Şekillendiriyor?” raporundan alınmıştır.

Akıllı Park Yerleri–Boş park alanı bulmak büyük şehirlerde genellikle güçtür. Akıllı çözümler park alanlarının optimize edilmesi için kullanılabilirler. Her bir park alanı, doluluk veya boşluk durumunu tespit eden bir sensörle donatılabilir. Veriler sürücülere en yakın park yerlerini ücretleriyle birlikte (alternatifler halinde) gerçek zamanlı olarak bildirmek için kullanılır ve bu şekilde park yeri bulmak için dolaşıp durmak ihtiyacı ortadan kalkar. Ayrıca eğer hiç boş park yeri yoksa sürücüler planlarını değiştirip başka seçeneklere (örneğin trafiğe sonra çıkmak, toplu taşıma) yönelme konusunda karar verebilirler.

Ofislerin ve ticari işletmelerin özel park yerleri çoğu kez kısıtlı süreler için, genellikle iş günlerinde ve mesai saatlerinde kullanılır. Bu saatler dışında ek park yerlerini akıllı çözümler kullanılarak, online bir rezervasyon sistemiyle kullanma potansiyeli bulunmaktadır. Bu durumda kamu-özel sektör ortaklığının yeni biçimleri, örneğin ticari işletmenin otoparkını akşamları ve hafta sonlarında tiyatro veya müze ziyaretçilerine açmak mümkün olabilir.

Yolculuk hizmetleri–Bu çözüm kullanılmayan araçların potansiyelinden yararlanmakta ve kişilerin ulaşım ihtiyacı olanlara yolculuk hizmetleri satması için dijital platformları ve akıllı uygulamaları kullanmaktadır. Bunun tipik örnekleri demir baş gerektirmeyen dijital platformları sayesinde devasa büyüme gösteren Uber ve Lyft’tir.

Kişiselleştirilmiş ulaşım bilgileri–Teknoloji ve veriler gerçek zamanlı ve tamamen kişiselleştirilmiş ulaşım yönlendirmeleri için kullanılabilir. Akıllı çözümler zaman planlarını ve toplu taşıma hakkında verileri birleştirerek en uygun seyahat şeklini bulmak için kullanırlar. Konuma duyarlı uygulamalar trene, otobüse veya metro istasyonuna mesafeyi ve yürüme süresini hesaplayarak kullanıcıya yürümeye başlamak için en uygun zamanhakkında bilgi verirler. Eğer kullanıcı güzergahı tanımıyorsa gerçek zamanlı navigasyon yönlendirmesi uygulama üzerinden sağlanır.

elektronik2Akıllı trafik kontrolü–Kentteki trafik akışının gerçek zamanlı ve detaylı verileri altyapıdaki ve araçlardaki sensörler üzerinden elde edilir ve akıllı sistemlerin trafik ışıklarında ve diğer sinyalizasyon da düzenleme yaparak trafik akışını optimize etmesini sağlar. Bu trafik kontrol sistemleri ambulanslar gibi acil yardım hizmetlerinin en hızlı güzergahı buldurarak, köprüleri kapalı tutarak ve trafik ışıklarını düzenleyerek trafikte rahatça ilerlemesini sağlar.

Uyumlaştırılmış, bağlantılı otomobiller–Modern otomobiller güvenilirliği ve güvenliği arttırmak için çok sayıda bilgisayar sistemiyle donatılmış durumdadır. Bu sistemlerden bazıları aracın park edilmesi gibi bazı manuel işlevleri dahi otomatize etmiştir. Gelecekte, bağımsız ve bağlantılı arabalar hareketlerini optimize ederek daha sorunsuz bir trafik akışı sağlanmasına katkıda bulunabilir. Araçlar otomatik hale geldiğinde örneğin otomobiller arasındaki güvenli mesafe azalacak, böylece yolun kapasitesi arttıracaktır.

TRENDLER

trenj0
Yüksek Hızlı Tren Çözümleri
Elektrikli Araçlar
Elektrikli Araçlar

 

 

 

 

 

 

Hibrid Araçlar
Hibrid Araçlar
Otonom Araçlar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİNE ÖRNEK ÜLKELERDEKİ DURUM

 

singapurSingapur: Özellikle gerçek zamanlı trafik bilgi toplama sistemleri, trafik tıkanıklığını da göz önünde bulunduran otoyol ücretlendirme sistemleri, ulusal bazda adaptif trafik sinyalizasyon sistemleri, trafik yönetim sistemleri bakımından oldukça ileridedirler. 5000 taksi üzerinden sensörler aracılığıyla anlık trafik bilgisini takip etmektedirler. Elektronik ücretlendirmede öncü durumundadırlar. 2008 yılından beri otobüs duraklarında kullandıkları gerçek zamanlı otobüs geliş zaman ve güzergah belirleme panellerini kullanmaktadırlar. Adaptif otopark yönlendirme sistemleri mevcuttur. Singapur, dünyada araç kullanımına bağlı trafiği engellemek için sıkışıklık vergisi alan tek kenttir. Kentte kameralar ve GPS cihazlarıyla trafik sıkışıklığı ölçülmektedir ve buna neden olan araçlar otomatik olarak vergilendirilmektedir.

koreGüney Kore: Özellikle gerçek zamanlı trafik bilgi sistemleri, gelişmiş toplu taşıma bilgi sistemleri ve elektronik ödeme sistemlerinde oldukça ileridedirler. 1997 yılından beri bu alanda yatırımlar yapılmaktadır. 2020 yılına kadar 6.67 milyar dolar yatırım planlanmaktadır. Sadece Seul’de 9300 otobüste kablosuz modem ve GPS aygıtı mevcuttur. Otobüs durakları LCD ve LED ekranlarla donatılmış ve anlık bilginin paylaşımı sağlanmıştır. T-money kartlı geçiş sistemi otobüs, tren dışında taksilerde de kullanılmakta ve mil ve üyelik kartı sistemlerine de dahil olarak çalışmaktadır.

japan

Japonya: 1996 yılında Taşıt Bilgi ve İletişim Sistemleri Konusunda Yatırımlar Başlamıştır. 2003 yılında anlık trafiğin takibine yönelik yatırımlar yapılmıştır. Bu alandaki yatırımların başlangıcı ise 1990’ların başına dayanmaktadır. Sadece Navigasyon Sistemlerinin tüketimine harcanan para 2008 yılı itibari ile 33.9 milyon dolardır. Smartway projesi ile trafik bilgilerinin sesli ve görsel formatta gerçek zamanlı paylaşımı sağlanmaktadır.

 

parking

Hollanda: Hollanda’nın Amsterdam kentinde “Mobypark” akıllı telefon uygulaması ile özel şahıslara ait boş otopark alanlarının ihtiyacı olanlara kiralanması sağlanmaktadır. Böylece trafik rahatlamaktadır ve kentte yeni otopark alanı açılmasına gerek kalmamaktadır.

 

 

 

paris

Fransa: Fransa’nın başkenti Paris’te cüzi bir yıllık abonelik ücreti ödeyenler yine cüzi saatlik ücretlerle bisiklet (Velolib) veya elektrikli otomobil (Autolib) kiralayabilmektedir. Boş araç ve otoparkları akıllı telefon uygulaması ile bulmak mümkün olmaktadır. Sistem, şehir içinde araç kullanımını en aza indirmeyi amaçlamaktadır.

 

 

 

barcelonae

 

İspanya: İspanya’nın Barcelona kentinde, kent içi otobüs sistemi enerji ve zaman tasarrufu için yeniden düzenlenmiştir. Hatlar yeniden tespit edilip, otobüs duraklarına varış bilgi sistemi konulmuştur ve aktarma bilgileri yolculara iletilmiştir. Sistem sayesinde otobüsler yaklaştığında trafik ışıkları yeşile dönmektedir. Böylece sefer süreleri kısalmaktadır.

 

viyana

 

Avusturya: Avusturya’nın başkenti Viyana’da toplu taşımacılık kartları ulaşım türüne, kat edilen mesafeye ve aktarmalara göre ücreti tüketicinin lehine ayrı ayrı hesaplamaktadır. Böylece toplu taşıma özendirilmektedir.