Haberler

Akıllı Şehir Ekosistemi (Özel Sektör) 15 Şubat’ta BTK’da Buluştu!

Kamu Teknoloji Platformu (KTP) tarafından Türk Telekom ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Meetup etkinliği özel sektörün yoğun ilgisiyle tamamlandı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim (BTK)  Kurumu ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlik KTP Başkanı Erdem Akçıl, Endeavor Türkiye Girişimci Hizmetler Direktörü Semih Kalvo ve BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın açılış konuşmalarıyla başlayıp özel sektör temsilcilerinin birebir görüşmeler gerçekleştirdiği B2B etkinlikleriyle büyük bir ilgiyle sona erdi.

Akıllı şehir ekosistemi içerisinde siber güvenlik kültürünün oluşturulması ve çeşitli uygulamaların geliştirilmesi gerekliliğini vurgalayan Başkan Dr. Sayan etkinliğin bu bağlamda geleceğin şehirlerini değerlendirebileceğimiz önemli bir platform olduğunu söyledi.  Dr.. Sayan “Şehir fikrinin, fiziki unsurlarda temellerinin neler olduğunu ortaya koymada bazı problemler de yaşıyoruz. Felsefemize yakınlık ve onun modern dünyanın değerleri içinde karşılığını bulması yolunda daha alacak çok yolumuz olduğu açık…” diye devam etti.

Akıllı şehir yazılımlarının yerli ve milli olması hususunda hassasiyet gösterdiklerini bildiren Akçıl, kamu kurumları ve belediyelerin talep ettiği sorunların daha hızlı çözüleceği ve start-upların desteklenmesi bağlamında etkinliğin yeni bir açılım oluşturacağını söyledi.

Akıllı şehrin farklı faaliyet konularından pek çok paydaşı vardır. Vatandaşı merkezine alan akıllı şehir yapısında belediyeler, Telekom şirketleri, yatırımcılar/finans kuruluşları, yazılım/donanım geliştiren firmalar, üniversiteler/araştırma merkezleri vardır.

Akıllı şehir ekosistemindeki tüm paydaşları tek çatı altına getirerek sistemi birleştirme konusunda Kamu Teknoloji Platformu önemli bir inisiyatif aldı.

Türkiye’de şehir sorunlarını inceledi. Akıllı şehir uygulamalarının geliştirilmesi önündeki engeller belediyelerde başkan ve başkan vekilleri, daire başkanları, üniversitelerden akademisyenlerin katıldığı platformda ‘katılımcı bir yaklaşım’la belirlendi.

Türkiye’de 11 ilde yapılan çalışmalar sonucu şehirlerin akıllı şehir uygulamalarının önündeki engeller tespit edildi. Rize’deki sel felaketi, Antalya’nın trafik sorunu, finansman modelleri konusundaki problemler AB standartları çerçevesinde düzenlediğimiz çalıştaylarla raporlaştırıldı.

Bu sorunların çözümü için Türkiye’de akıllı şehir ekosistemi oluşturuyoruz. Şehirlerin sorunlarına yönelik güvenilir, ilham verici, yenilikçi ve özgün çözümler getiren firmalar karar verici konsorsiyumun onayına sunularak bu çözümlerin hayata geçirileceği platformda iş ortaklığı ekosistemine dahil edilecektir.